04-12-24
Debatt: Funktionsrätten ingen svensk stolthet längre
I samband med Internationella funktionsrättsdagen den 3 december skrev Personskadeförbundet RTP på Aftonbladet debatt tillsammans med flera andra organisationer.
I artikeln skriver vi om att Sverige har varit ett föregångsland när det gäller stöd och insatser till personer med funktionsnedsättning. Men nu är det något som skaver. Arbetet tappar mark och den stolthet vi känt över vår svenska funktionshinderspolitiska resa börjar ge en bitter eftersmak. Sverige kan bättre!
Vi ser att arbetet backar med att säkra jämlika levnadsvillkor för personer med funktionsnedsättning både avseende stöd och service, tillgång till olika hälso- och sjukvårdsinsatser och tillgänglighetslagstiftning.
Detta ger stora och betydande konsekvenser för allas rätt till inkludering och ett aktivt meningsfullt liv i vårt gemensamma samhälle.
Vi uppmanar därför regeringen:
- Att stärka arbetet med universell utformning genom tydligare krav på att alla varor, produkter, tjänster och samhällsbyggande utgår från denna princip både avseende kognitiv och fysisk tillgänglighet.
- Att satsa på kunskapshöjande insatser om livsvillkoren för personer med funktionsnedsättning hos personal inom hälso- och sjukvården, skola och omsorg för att motverka diskriminering och främja lika villkor.
- Att stärka den nationella styrningen avseende rehabilitering, habilitering och hjälpmedel i syfte att främja en jämlik och kunskapsbaserad hälso- och sjukvård.